Kalorifer Böceği Günlükleri(1) /Murat ŞENTÜRK

8 Eylül 2016

       Gün 1: İşler iyi gitmiyor. Bugün lâteks eldiven ve birkaç bezin bulunduğu çekmeceyi açtığımda gözle görülür bir bulguya rastlamadım. Ama bezlerden birini elime alınca aşağı düşen minik yavruları gördüm. Tahminim 96 saatlikler. Çünkü saklanma becerileri gelişmiş. Işıksızlığın olduğu yere yönelim ilk 100 saat içinde öğrenilen bir refleks. Alelacele çamaşır makinesinin altına kaçan yavru böcekleri görünce içimi bir tedirginlik kaplamadı değil. Çünkü biliyorum ki bu fırtına öncesi sessizliğin ta kendisi. Büyük şeyler olacak, bunu hissedebiliyorum. Ve tetik çekildiği anda savunmadan yoksun, sonumuzu bekleyeceğimiz duygusuna kapılıyorum. Bu sadece mutfak için geçerli olmayacak, buna da eminim. Yatağımın yanı başında ne kadar da büyük bir koloni yaşadığını algılayabiliyorum. İlk 16 günde acemice davranır ve gelişmelerine izin verirsek, bu sırada ağaçlardan gelen diğer böcekleri ve sezonu açan karasinekleri ve hatta yakında faaliyetlerine başlayacak kan emici sivrisinekleri de işin içine dâhil edersek, büyük bir savaş bizi bekliyor olacak demektir. 18 Mayıs, o günü hayal bile etmek istemiyorum. Umarım yanılıyorumdur. Umarım işler felaket senaryosunda yazılanlara uyarcasına gitmez. Bunu tecrübe etmek için henüz çok erken.

Her şey bir tarafa, o sürekli aynı yörüngede dönen karasinekler ve bir adet –tahmin ediyorum merkez bölge olan Fevzi Çakmak taraflarından lodos etkisiyle buralara kadar sürüklenmiş- Apis mellifera carnica (bildiğiniz karniyol arısı işte) günün diğer gerilimli dakikalarını bana yaşattı. Arının leşi halen camda yapışmış halde duruyor. Ama bu onları korkutmayacak bilakis öfkeden çıldırtacak, bunu biliyorum. O en sakin arı ırkını çileden çıkarmayı inanın istemezdim. Ama doğa bana karşı savaş açmış durumda ve birilerinin savaş boyalarını sürme vakti çoktan geldi.

2.günde acaba neler olacak? Masum niyetlerle makarna süzgecini dolaptan çıkaran Murat nasıl bir görselle karşılaşacak? Bizi okumaya devam edin.

Share This:

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir